Konferencja podsumowująca Narty Dzieciom 2012/2013
17 kwietnia, w środę w akompaniamencie promieni słonecznych i ciepłej ale nie upalnej pogody spotkaliśmy się w Puławach Górnych aby podsumować akcję Narty Dzieciom w zakończonym sezonie narciarskim 2012/2013
Warto odnotować, że przy Restauracji leżał jeszcze śnieg i właściwie dało się jeździć. Mino wszystko widok osób zakładających sprzęt narciarski wywołał spore zaskoczenie chociaż same osoby, które postanowiły jeszcze raz zjechać z Kiczery nie wywołały wielkiego zdziwienia – któż by inny – oczywiście Głuchów i okolice czyli okolice Łańcuta pod dowództwem p. Tomasza Skomry.
Właściwie to warto się zastanowić w jakiej konwencji i w jakim terminie organizować takie spotkania podsumowujące – a może jeszcze w sezonie narciarskim czy może jednak już w pełni wiosny – tak jak to miało miejsce w ubiegłym roku.
Tym razem zdaje się również wybraliśmy termin kolizyjny z szeregiem aktywności szkolnych – próbne testy, zawody sportowe itd. Chyba nie ma terminów prawdziwie wolnych dla każdego. A może w przyszłości zdecydujemy się na konwencję imprezy wieczorowej z muzyką i tańcami. Kto wie gdyż właśnie taniec ma szansę stać się jednym z przebojów wiosennych zajęć dla dzieci i młodzieży w Puławach Górnych.
Ale po kolei: wszystkich przybyłych gości przywitał Prezes Beskidzkiego Towarzystwa Turystycznego „Przełom Wisłoka” (które prowadzi Ośrodek narciarski w Puławach Górnych) – Pan Daniel Brózda po czym rozpoczęła się projekcja krótkiego filmu podsumowującego akcje Narty Dzieciom w sezonie 2012/2013 a następnie miałem przyjemność zaprezentować najważniejsze liczby opisujące nasze wspólne przedsięwzięcie. Ponieważ zdecydowanie nie wszystkie szkoły były reprezentowane pozwalam sobie wkleić do tego tekstu najważniejsze dane liczbowe. Powiedzcie czy nie są one imponujące. Niektóre naprawdę robią wrażenie. Oto one:
11 grudnia 2012 do 14 marca 2013
za wyjątkiem 10 stycznia – test oraz 7 i 8 marca (odwilż)
15 marca w piątek – największa zamieć minionej zimy
najładniejsza pogoda – 28 luty i 4 marca 2013
warunki narciarskie od 7 grudnia do 12 kwietnia
łącznie 79 dni powszednich z warunkami narciarskimi
54 wolontariuszy studentów Uniwersytetu Rzeszowskiego
67 szkół
najmniejsza liczba uczniów 17 – 9 stycznia
największa liczba uczniów 134 – 12 lutego
szkoła z największą liczbą wizyt – Brzozów nr 1, 7 razy
szkoła z największą liczbą uczniów na nartach jednego dnia – Głuchów (270 !)
szkoła z największym szczęściem do pogody – Krosno nr 8
łącznie wszystkich uczestników 4 000
31 prognoz pogody pierwsza 30 listopada 2012, ostatnia 21 marca 2013
Sprawdzalność prognoz 97%
48 „codziennych” filmików
łącznie 255 minut filmików „codziennych” na stronie www
łącznie nagranych około 600 minut filmików
strona nartydzieciom.pl odwiedzona przez 8 205 użytkowników,
i wyświetlona łącznie 20 979 razy!
skuteczność nauki jazdy 99,9%
Myślę, że nie urażę pozostałych jeżeli powiem, że oprócz wielu przybyłych gośćmi specjalnymi byli przedstawiciele Lasów Państwowych – Dyrekcji Regionalnej z Krosna oraz Nadleśnictwa Rymanów – trzeba powiedzieć wprost – współgospodarze terenu. Chyba nie będzie przesady w stwierdzeniu, że sama ich obecność świadczy o poparciu dla działań z zakresu rekreacji, turystyki i edukacji prowadzonych przez Beskidzkie Towarzystwo Turystyczne. Wraz z ciepłymi słowami wsparcia otrzymaliśmy piękne albumy fotograficzne o tematyce leśnej i padły również słowa zachęty i wsparcia dla najnowszej inicjatywy Puław Górnych a mianowicie rozpoczęciu akcji pod nazwą Leśna Szkoła. (www.lesnaszkola.com).
Nie będzie to łatwe przedsięwzięcie a zwłaszcza początki będą trudne zanim Leśna Szkoła nabierze rozpędu. W skrócie: zdobywanie wiedzy, umiejętności ale i aktywny wypoczynek i zabawa dla dzieci i młodzieży na jednodniowych wycieczkach do Puław Górnych. Wiosną – maj, czerwiec i po wakacjach a przed sezonem zimowym. Główną atrakcją mają być podchody – gra terenowa.
Po przerwie kawowej miałem również możliwość przedstawić długookresowy plan czy na obecnym etapie – raczej wizję rozwoju kwalifikowanych produktów turystycznych w samych Puławach Górnych ale i szerzej w całym rejonie, który możemy określić jako Przełomy Wisłoka. Będzie kompleks tras pieszych i rowerowych, zajęcia pod nazwą Leśna Szkoła nie tylko w Puławach Górnych ale i w Rudawce Rymanowskiej, z czasem cały kompleks nauki jazdy konnej i turystyki konnej pod nazwą Koński Ogon, Mały Żeglarz czyli Narty Dzieciom ale żeglarskie no i Rower Dla Każdego – czyli kilka dziesiątek a później setek rowerów, które będzie można na miejscu, tanio wypożyczać i urządzać rajdy po bliższej i dalszej okolicy. Marzy się nam również duży teren albo i kilka działek, na których goście mogliby posadzić drzewo i wspólnie tworzyć park, las lub inną formę urbanistyczną. To wielka wizja i jej realizacja zajmie lata.
Zanim to jednak nastąpiło Pan Wojciech Bajorek – Prodziekan Wydziału Wychowania Fizycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego mówił o misji Uniwersytetu polegającej na uczestnictwie w inicjatywach, które rozbudzają zainteresowania i ambicje młodego pokolenia i mieszczą się jednocześnie w szeroko rozumianym spektrum kultury fizycznej. To były bardzo piękne i bardzo szczere słowa, w których Pan Dziekan wyraził wdzięczność za to, że Uniwersytet mógł uczestniczyć w tak pożytecznym i nowatorskim przedsięwzięciu jak Narty Dzieciom. (W rzeczywistości to my jesteśmy wdzięczni Uniwersytetowi). Mam wrażenie, że słowa te były skierowane zarówno do organizatorów Akcji ale przede wszystkim do nauczycieli, rodziców i dyrektorów szkół, którzy poprzez uczestnictwo w Akcji tak naprawdę ją tworzyli.
Myślę, że w imieniu organizatorów powinienem właśnie w tym momencie podziękować wszystkim nauczycielom i opiekunom, którzy zdecydowali przywieźć do Puław Górnych uczniów, za których ponosili odpowiedzialność i w opiekę nad którymi włożyli niemały przecież wysiłek. To wszystko nie byłoby możliwe bez ludzi. Cała infrastruktura i wszystkie żmudne i pracochłonne przygotowania nie dałyby żadnego efektu i zawisłyby w próżni gdyby nie ludzie, którzy zapełnili tę przestrzeń.
W wymiarze symbolicznym jako organizatorzy podziękowaliśmy wszystkim wolontariuszom i pracownikom Ośrodka – symbolicznym bo przecież nie było możliwe aby wszyscy przyjechali do Puław Górnych. I tak czwórce wolontariuszy wręczyliśmy uroczyście certyfikaty wolontariusza. Wydawało mi się, że byli wzruszeni. Muszę wspomnieć Kasię, która została rekordzistą z 6 tygodniami ciężkiej pracy w sezonie zimowym 2012/2013.
Dyplom otrzymał również Ośrodek Narciarski Kiczeraski – od Zespołu Szkół w Głuchowie – z prawdziwie pięknym przesłaniem.
Niestety – nie było z nami Pani Katarzyny, która jest opiekunką Akcji z ramienia Głównego Partnera TAURON Polska Energia S.A. – Pani Kasia nabawiła się kontuzji na nartach i właśnie przeszła operacje kolana. Trzymamy kciuki za szybki powrót do pełnej sprawności i nieograniczonego białego szaleństwa. Rozdaliśmy więc przybyłym szkołom ostatnia partię sympatycznych gadżetów, które oszczędzaliśmy aby to właśnie przedstawiciel firmy TAURON mógł je wręczyć. Dziękujemy za wsparcie. Zweryfikowany system działania Narty Dzieciom jest teraz gotowym produktem, którym będziemy starali się zainteresować ośrodki narciarskie w pozostałych regionach kraju – gdyby to stał się ogólnopolski standard – ileż to byłoby pożytku dla dzieci i młodzieży. Długa droga przed nami.
Ale warto odnotować, że w spotkaniu uczestniczyli właściciele ośrodka narciarskiego Mareszka ze Świątkowej Wielkiej. Bardzo dziękujemy za miłe słowa. Stok Mareszka jest bardzo przyjazny i świetnie nadaje się do nauki jazdy. Małych Klientów wystarczy dla wszystkich stoków w Polsce – oby tylko udało się zorganizować podobne przedsięwzięcie – wówczas o liczbę chętnych szkół i uczniów jestem zupełnie spokojny.
Jednak w pełni wiosny któż by myślał o zimie, która dopiero się zresztą skończyła. Świetnie podsumował tę sytuację p. Edward Marszałek z RDLP Krosno – my narciarze lato jakoś przeczekamy a potem znowu zima… i Narty Dzieciom 2013/2014 – ciekawe kiedy pojawią się pierwsze rezerwacje?
Najciekawsze opinie zebrała w krótkich wypowiedziach Pani Renata Machnik z Polskiego Radia – link na stronie internetowej. Dziękujemy Pani Redaktor, że była Pani z nami i „przymawiamy się” na zdobywanie dla akcji Narty Dzieciom kolejnych ośrodków narciarskich, zgodnie z Pani słowami: „bo przecież chodzi o to żeby nauczyć jeździć na nartach dzieci, wszystkie dzieci.